İşyeri Hekimlerinde E-Reçete Uygulaması Hakkında (SGK DUYURUSU) - 22/12/2017 | DRUZ E-REÇETE
ŞİFREMİ UNUTTUM
kapat
Kişisel
Kurumsal
KAYIT OL
kapat
Kişisel
Kurumsal
Şirket Bilgileri (Opsiyonel)
Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum
KVKK Açık Rıza Beyanı'ni okudum, kabul ediyorum
GİRİŞ
kapat
Kişisel
Kurumsal
mobil menü
KAYIT OL

İşyeri Hekimlerinde E-Reçete Uygulaması Hakkında (SGK DUYURUSU) - 22/12/2017

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI
Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğü

DUYURU
(İşyeri Hekimliklerinde E-Reçete Uygulaması)

Bilindiği üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün 02.10.2017 tarihinde https://isgkatip.csgb.gov.tr web adresinde yayımladığı İşyeri Hekimliklerinde e-reçete konulu duyurusundan da anlaşılacağı üzere İşyeri hekimliklerinin 31.12.2017 tarihine kadar “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli Elektronik İmzalı” e-reçete uygulaması için alt yapı hazırlıklarının tamamlanması gerektiği belirtilmiştir.

Kurumumuzca İşyeri hekimliklerindeki “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli Elektronik İmzalı” e-reçete uygulamasına yönelik alt yapı çalışmaları tamamlanmıştır. “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli elektronik imzalı” e-reçete sisteminin alt yapısını tamamlayan İşyeri hekimleri tarafından kullanılmaya başlanmıştır.

“SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli Elektronik İmzalı” e-reçete uygulamasına 02.01.2018 tarihinden itibaren zorunlu olarak geçilecek olup bu tarihten itibaren manuel reçete girişine “Sistem çalışmadığı için e-reçete düzenlenememiştir.” ibaresi bulunan ve reçeteyi yazan hekim tarafından imzalanan reçetelerde izin verilecektir. Ancak “Güvenlikli Elektronik İmzasını” temin edemeyen İşyeri hekimlerimizin de olabileceği ve bu nedenle de hasta mağduriyeti de oluşmaması için 01.03.2018 tarihine kadar “SGK Kurumsal Hekim Şifresi” ile yazılan e-reçeteler kabul edilecektir.

“SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli Elektronik İmzalı” e-reçete uygulamasına sorunsuz olarak geçilebilmesi için hekimlerin “SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ”ni https://medeczane.sgk.gov.tr/doktor adresinden almaları ve “Güvenlikli Elektronik İmza”yı temin etmeleri gerekmektedir.

“SGK KURUMSAL HEKİM ŞİFRESİ” ile ilgili sorunlar eczane@sgk.gov.tr eposta adresine gönderilecektir.

İlgililere önemle duyurulur.

DEĞERLİ MESLEKTAŞLARIMIZ;

Bilindiği üzere Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü’nün 02.10.2017 tarihinde https://isgkatip.csgb.gov.tr web adresinde yayımladığı İşyeri Hekimliklerinde e-reçete konulu duyurusunda İşyeri hekimliklerinin 31.12.2017 tarihine kadar “SGK Kurumsal Hekim Şifreli” ve “Güvenlikli Elektronik İmzalı” e-reçete uygulaması için alt yapı hazırlıklarının tamamlanması gerektiği belirtilmişti. Bahse konu altyapı çalışmalarını ana hatlarıyla altı (6) temel başlık altında sıralamak mümkündür. Bunlar;

  1. Sağlık Bakanlığı Doktor Bilgi Bankası Veri Tabanında Kayıtlı Olmak
  2. İSG-KATİP Sisteminde Geçerli İşyeri Hekimliği Sertifikası Sahibi Olmak
  3. İSG_KATİP Sisteminde Onaylı Bir İşyeri Hekimliği Sözleşmesi Olmak
  4. Medula Şifresi “SGK Kurumsal Hekim Şifresi” Sahibi Olmak
  5. Elektronik İmza (USB Dongle ve Pin Kodu) Sahibi Olmak
  6. Tesis Kodu (11XX9903, XX İl Plaka Kodu) Tanımlanmış Olmak

T.C. SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI’na bağlı Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürlüğünün yukarıdaki duyurusunda ana hatlarıyla dört temel konu açıklanmıştır:

  1. Şu anda e-reçete yazma şartlarını sağlayan her işyeri hekimi Medula sistemi üzerinden e-reçete yazabilmektedir.
  2. Eğer bir işyeri hekimi “Güvenlikli Elektronik İmza” sahibi olmadan bir yazılım programı üzerinden e-reçete yazacaksa “SGK Kurumsal Hekim Şifresi – Medula Şifresi” sahibi olmak zorundadır. Normalde 01.01.2018 tarihinde başlaması gereken bu zorunluluk 02.01.2018 tarihine yani bir gün süreyle ertelenmiştir. Bir başka ifadeyle işyeri hekimi “SGK Kurumsal Hekim Şifresi” olmadan 02.01.2018 tarihinden sonra e-reçete yazamayacaktır. Yukarıda e-reçete yazabilmek için gerekli olan 6 şarttan biri olan “Medula Şifresi-SGK Kurumsal Hekim Şifresi” Sahibi Olma” şartı 01.03.2018 tarihine (bir gün süreyle) ertelenmiştir.
  3. E-reçete için “Güvenlikli Elektronik İmza” kullanımı 01.01.2018 tarihi yerine 01.03.2018 tarihine (2 ay süreyle) ertelenmiştir. Bir başka ifadeyle bir işyeri hekimi “Güvenlikli Elektronik İmza” sahibi olmadan (elektronik imza kullanmadan) da 01.03.2018 tarihine kadar herhangi bir e-reçete yazabilen program üzerinden e-reçete yazılabilecektir. Kısaca yukarıda e-reçete yazabilmek için gerekli olan 6 şarttan biri olan “Elektronik İmza (USB Dongle ve Pin Kodu) Sahibi Olma” şartı 01.03.2018 tarihine kadar (2 ay süreyle) ertelenmiştir.
  4. E-reçete uygulamasına “SGK Kurumsal Hekim Şifresi–Medula Şifresi” ile 02.01.2018 tarihinden itibaren zorunlu olarak geçilecektir. Bu tarihten itibaren manuel reçete girişine sadece “Sistem çalışmadığı için e-reçete düzenlenememiştir” ibaresinin eklenmesi ve reçeteyi yazan işyeri hekiminin imzalaması şartıyla izin verilecektir. Bu uygulama zaten e-reçete sistemine geçiş tarihinden bugüne kadar devam eden ve şu anda da hastanelerde ve aile hekimliğinde var olan bir uygulamadır. Gerek Medula sisteminin teknik sorunlarından ve gerekse kullanıcının kullandığı yazılım programından veya internet bağlantılarından kaynaklanan erişim engeline bağlı olan tüm sorunlu durumlarda manuel reçete yazılımına izin verilmektedir.

İkitelli OSB 6.Cadde No:1 Kat:3 Beyaz Tower İkitelli Başakşehir / İstanbul

Çalışma Saatleri:09:00 - 18:00
Tel:0 (850) 711 18 17
Fax:0 (212) 549 07 70
E-posta:info@druzyazilim.com.tr
Whatsapp:0 (544) 742 48 89
Kep:druzyazilim@hs01.kep.tr