TÜRKİYE'DE İSG YAZILIMLARI | DRUZ E-REÇETE
ŞİFREMİ UNUTTUM
kapat
Kişisel
Kurumsal
KAYIT OL
kapat
Kişisel
Kurumsal
Şirket Bilgileri (Opsiyonel)
Gizlilik Sözleşmesini okudum, kabul ediyorum
KVKK Açık Rıza Beyanı'ni okudum, kabul ediyorum
GİRİŞ
kapat
Kişisel
Kurumsal
mobil menü
KAYIT OL

TÜRKİYE'DE İSG YAZILIMLARI

GENEL TESPİTLER

Günümüzde herkesin ortak kabulüne göre; “gücün kaynağı, bilgidir”. Bu bilgi; ister bilimsel, ister teknolojik, isterse enformatik bilgi olsun hepsi bir gücü ifade eder. Bilgi alanında önde olanlar, güçte de öndedir. Kim bilgi alanında daha ileri aşamada ise, kabul etmek gerekir ki, o daha güçlüdür. Tarih bize, bilginin önemli bir güç olduğunu gösteren kanıtlar açısından oldukça zengin örnekler sunar. Ateşi bulan toplumların, ateşi bilmeyen toplumlardan daha güçlü olduğunu; tekerleği icat eden toplumların tekerlekle henüz tanışmayan toplumlar üzerinde üstünlük kurduğunu biliyoruz.

Bilgi toplumu sürecini yaşadığımız günümüzde, bu gerçek daha da öne çıkmaktadır. Dünyanın en zenginleri arasında yerini alan insanların, bu ekonomik gücünü “bilgi”ye borçlu olduğunu biliyoruz. Dolayısıyla; bilginin, gücün kaynağı olduğu, yerçekimi kanunu kadar açık bir gerçektir.

Günümüzde bilişim teknolojilerinin hızlı gelişimi sonucunda, bundan birkaç yıl öncesine kadar hayal dahi edilemeyecek pek çok şey, hayatımızın adeta vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Bunu sağlayan en önemli unsur, hiç şüphesiz bilişim teknolojisidir. Bu nedenle, İSG alanında da bilişim teknolojisini kullanmak, kaçınılmazdır. İSG Bilişim Teknolojisi’ni; “İSG alanındaki bilgilerin üretimi, toplanması, değerlendirilmesi, analizi, saklanması, islenmesi, sunulması, yaygınlaştırılması, arşivlenmesi ve yönetilmesi süreçlerinin tamamı” olarak tanımlayabiliriz.

Ülkemizde halihazırda, işyerlerinde İSG ile ilgili İSG profesyonelleri tarafından üretilen bilgilerin, ÇSGB bünyesinde toplanmasını sağlayacak (veri tabanı oluşturacak) bilişim teknolojisine ait altyapı çalışmaları, henüz başlangıç aşamasındadır. Ancak birtakım entegrasyonlarla çok hızlı bir şekilde İSG Bilişim Teknolojisi anlamında yapılması gereken işlerin, yarısına yakını çözülebilir. Mesela ÇSGB; SGK Medula Sistemi, Sağlık Bakanlığı gibi sistemlerle entegrasyonlar kurarak; işyerlerine ait, İSG profesyonellerinin kişisel bilgilerine, çalışan bilgilerine, çalışanların sağlık bilgilerine rahatlıkla ulaşabilir.

İşin tam bu noktasında, şu gerçeği görmek zorundayız: İSG alanında ülkemizden 40-50 yıl önce yola çıkmış ülkelerle İSG kültürü konusunda kısa vadede yarışma şansımız söz konusu olmayabilir. Ancak İSG alanında üreteceğimiz yazılımlarla, bu ülkelerinin tamamını yakalama ve hatta geçme sansına sahibiz. Dolayısıyla İSG kültürü konusunda bu kadar gecikmiş olan ülkemizin, en azından yazılım konusunda benzer “geri kalmayı” yaşamaması gerekir.

Hatta hedeflerimizi; İSG bilişimi alanında ulusal ve uluslararası standartlara sahip, kalitesini ve güvenilirliğini ulusal ve uluslararası sertifikalarla kanıtlayan yazılımların üretilmesini ve bu yazılımların hem ülkemizde kullanılmasını ve hem de tüm dünyaya ihraç edilmesini sağlayacak şeklinde kurgulamalıyız.

TÜRKİYE’DE ÜRETİLEN İSG YAZILIMLARI

Öncelikle, İSG çalışmalarında bir yazılım programı kullanılmasının çok önemli (hatta zorunlu) olduğunu baştan kabul etmemiz gerekir. Bir başka ifadeyle; yazılım kullanmadan İSG hizmetlerini hakkını vererek, doğru bir şekilde takip etmek ve yönetmek neredeyse imkânsızdır. Örneğin; orta ölçekli ve 50 çalışanı olan bir işletmede yıllık olarak tutulması gereken İSG kayıt sayısı 5.000 (beş bin)den fazladır. Bu kayıtların, yazılım olmaksızın yönetilmesi neredeyse imkansızdır. Bunun aksini iddia etmek; ya ne yaptığını bilmemek ya da bilmezlikten gelmek anlamına gelir.

Bugün için İSG yazılımları ile ilgili olarak ülkemizdeki en önemli sorun; İSG yazılımlarının kalitesinden çok, bunun İSG Profesyonelleri ve işyerleri (işverenler) tarafından bir “ihtiyaç” olarak görülmemesidir. Belki bu tespite; İSG Profesyonellerinin, mevcut alışkanlıklarından vazgeçememesini de ekleyebiliriz.

İkitelli OSB 6.Cadde No:1 Kat:3 Beyaz Tower İkitelli Başakşehir / İstanbul

Çalışma Saatleri:09:00 - 18:00
Tel:0 (850) 711 18 17
Fax:0 (212) 549 07 70
E-posta:info@druzyazilim.com.tr
Whatsapp:0 (544) 742 48 89
Kep:druzyazilim@hs01.kep.tr